Sullins Connector Solutions GCB66DYRR
GCB66DYRR picture photo
Mfg. Part Number
GCB66DYRR
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 66POS
Datasheet Download
GCB66DYRR.pdf
Availability of GCB66DYRR
QUANTITY
GCB66DYRR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB66DYRR
Internal Part NumberEIS-GCB66DYRR
Number of Positions132
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB66DYRR
Related LinksGCB6, GCB66DYRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB66DYRR Details Description
Related parts for GCB66DYRR
MIC CABLE 18AWG 300V BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .305M 37POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf