Sullins Connector Solutions GCB90DYFN
GCB90DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GCB90DYFN
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD
Datasheet Download
GCB90DYFN.pdf
Availability of GCB90DYFN
QUANTITY
GCB90DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB90DYFN
Internal Part NumberEIS-GCB90DYFN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row90
Number of Positions180
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB90DYFN
Related LinksGCB9, GCB90DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB90DYFN Details Description
Related parts for GCB90DYFN
JUMPER-H2730TR/C2040W/X 4" datasheet.pdf
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HANDLE SUREPUNCH PDT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf