Sullins Connector Solutions GCB90DYHR
GCB90DYHR picture photo
Mfg. Part Number
GCB90DYHR
Brief Description
CONN EDGECARD 90POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GCB90DYHR.pdf
Availability of GCB90DYHR
QUANTITY
GCB90DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB90DYHR
Internal Part NumberEIS-GCB90DYHR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row90
Number of Positions180
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB90DYHR
Related LinksGCB9, GCB90DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB90DYHR Details Description
Related parts for GCB90DYHR
VARISTOR 389V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 75V SCREW datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 5.72 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS STR SMD datasheet.pdf