Sullins Connector Solutions GCB92DHHR-S330
GCB92DHHR-S330 picture photo
Mfg. Part Number
GCB92DHHR-S330
Brief Description
CONN EDGECARD 184POS 3.3V .05 SL
Datasheet Download
GCB92DHHR-S330.pdf
Availability of GCB92DHHR-S330
QUANTITY
GCB92DHHR-S330 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB92DHHR-S330
Internal Part NumberEIS-GCB92DHHR-S330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Card TypePCI 3.3V 64 Bit
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 49; 32
Number of Positions184
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Guide, Board Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB92DHHR-S330
Related LinksGCB92DH, GCB92DHHR-S330 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB92DHHR-S330 Details Description
Related parts for GCB92DHHR-S330
RES SMD 698K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 550UF 350V SCREW datasheet.pdf
2X4P LOCK-CLIP GEH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 55V BB 38QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf