Sullins Connector Solutions GCB95DYFT
GCB95DYFT picture photo
Mfg. Part Number
GCB95DYFT
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD
Datasheet Download
GCB95DYFT.pdf
Availability of GCB95DYFT
QUANTITY
GCB95DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB95DYFT
Internal Part NumberEIS-GCB95DYFT
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB95DYFT
Related LinksGCB9, GCB95DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB95DYFT Details Description
Related parts for GCB95DYFT
JUMPER-H2728TR/C2065N/H2728TR12" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC SOD323 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP (A-534-08) datasheet.pdf
LENS 3POS 50MM ROUND OD 15.3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete or Ribbon Cable datasheet.pdf