Vishay/Dale RN55C1652FBSL
RN55C1652FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1652FBSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1652FBSL.pdf
Availability of RN55C1652FBSL
QUANTITY
RN55C1652FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1652FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1652FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1652FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1652FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1652FBSL Details Description
Related parts for RN55C1652FBSL
IC FREQ SYNTH 2.5GHZ 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 500MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 590MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 15W datasheet.pdf