Sullins Connector Solutions GCC10DCMH
GCC10DCMH picture photo
Mfg. Part Number
GCC10DCMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100" WW
Datasheet Download
GCC10DCMH.pdf
Availability of GCC10DCMH
QUANTITY
GCC10DCMH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC10DCMH
Internal Part NumberEIS-GCC10DCMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC10DCMH
Related LinksGCC1, GCC10DCMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC10DCMH Details Description
Related parts for GCC10DCMH
FUSE HLDR CARTRIDGE 400V 16A PCB datasheet.pdf
SNSW 5A .110 SIMRLR 70514559 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.2V 70A 84W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 M40 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf