Sullins Connector Solutions GCC15DCSD-S288
GCC15DCSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCC15DCSD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GCC15DCSD-S288.pdf
Availability of GCC15DCSD-S288
QUANTITY
GCC15DCSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC15DCSD-S288
Internal Part NumberEIS-GCC15DCSD-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC15DCSD-S288
Related LinksGCC15DC, GCC15DCSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC15DCSD-S288 Details Description
Related parts for GCC15DCSD-S288
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADER HS .5MM 240POS DL AU datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS DIMM T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf