Microchip Technology PIC12F1840-I/P
PIC12F1840-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F1840-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC12F1840-I/P.pdf
Availability of PIC12F1840-I/P
QUANTITY
PIC12F1840-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F1840-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC12F1840-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC12(L)F1840 Datasheet Revision 20/Nov/2013
PIC12(L)F1840 Datasheet Update 22/May/2014
Errata/Datasheet Update 13/Nov/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Datasheet Update 14/Apr/2015
Errata Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F1840-I/P
Related LinksPIC12F1, PIC12F1840-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F1840-I/P Details Description
Related parts for PIC12F1840-I/P
IDC CABLE - MSR16K/MC16M/MSR16K datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
ADAPTER DIN RAIL GRAY datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR 1.8MM RND CLR datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 5POS datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SOD-123 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf