Sullins Connector Solutions GCC19DREN
GCC19DREN picture photo
Mfg. Part Number
GCC19DREN
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET
Datasheet Download
GCC19DREN.pdf
Availability of GCC19DREN
QUANTITY
GCC19DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC19DREN
Internal Part NumberEIS-GCC19DREN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC19DREN
Related LinksGCC1, GCC19DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC19DREN Details Description
Related parts for GCC19DREN
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 20POS SGL END 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPECIAL UMQ MAT, BLK 35X22 IN datasheet.pdf
CABLE 26POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG13.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
MICRO 15 F 18" YEL JACKS LP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf