Sullins Connector Solutions GCC25DRTS-S13
GCC25DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCC25DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GCC25DRTS-S13.pdf
Availability of GCC25DRTS-S13
QUANTITY
GCC25DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC25DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-GCC25DRTS-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC25DRTS-S13
Related LinksGCC25D, GCC25DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC25DRTS-S13 Details Description
Related parts for GCC25DRTS-S13
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC BUCK MOSFET DRIVER 14-HTSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 24" datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
ADAPTER M/M 2.9MM 40GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf