Sullins Connector Solutions GCC65DRAS
GCC65DRAS picture photo
Mfg. Part Number
GCC65DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GCC65DRAS.pdf
Availability of GCC65DRAS
QUANTITY
GCC65DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC65DRAS
Internal Part NumberEIS-GCC65DRAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC65DRAS
Related LinksGCC6, GCC65DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC65DRAS Details Description
Related parts for GCC65DRAS
DIODE ZENER 6.8V 1W DO41 datasheet.pdf
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
FITTING PWR OUT COR LDP5 OWH datasheet.pdf
CIR BRKR 18A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 10MSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3203TL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf