Murata Electronics North America GCJ216R72A222KA01D
GCJ216R72A222KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GCJ216R72A222KA01D
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GCJ216R72A222KA01D.pdf
Availability of GCJ216R72A222KA01D
QUANTITY
GCJ216R72A222KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ216R72A222KA01D
Internal Part NumberEIS-GCJ216R72A222KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGCJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ216R72A222KA01D
Related LinksGCJ216R72, GCJ216R72A222KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ216R72A222KA01D Details Description
Related parts for GCJ216R72A222KA01D
IC SUPERVISOR 3.00V LOW SOT23 datasheet.pdf
IC DIGITAL AUD PROCESSOR 48-TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 401mA 8-PDIP datasheet.pdf