Murata Electronics North America GCJ21BR71C225KA13L
GCJ21BR71C225KA13L picture photo
Mfg. Part Number
GCJ21BR71C225KA13L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
GCJ21BR71C225KA13L.pdf
Availability of GCJ21BR71C225KA13L
QUANTITY
GCJ21BR71C225KA13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ21BR71C225KA13L
Internal Part NumberEIS-GCJ21BR71C225KA13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCJ Series MLCCs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ21BR71C225KA13L
Related LinksGCJ21BR71, GCJ21BR71C225KA13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ21BR71C225KA13L Details Description
Related parts for GCJ21BR71C225KA13L
CONN HEADER .100" 11POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 6.3A 46 MOHM TH datasheet.pdf