Murata Electronics North America GCJ31BR72J102KXJ1L
GCJ31BR72J102KXJ1L picture photo
Mfg. Part Number
GCJ31BR72J102KXJ1L
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
GCJ31BR72J102KXJ1L.pdf
Availability of GCJ31BR72J102KXJ1L
QUANTITY
GCJ31BR72J102KXJ1L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCJ31BR72J102KXJ1L
Internal Part NumberEIS-GCJ31BR72J102KXJ1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCJ Series MLCCs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCJ31BR72J102KXJ1L
Related LinksGCJ31BR72, GCJ31BR72J102KXJ1L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCJ31BR72J102KXJ1L Details Description
Related parts for GCJ31BR72J102KXJ1L
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.7A 250V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 49.1UH SMD datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 3.64"L X 1.52"W datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 30MA SNT6A datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 200V CHAS datasheet.pdf
RES 990 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 60W datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf