Murata Electronics North America GCM033R71A472KA03D
GCM033R71A472KA03D picture photo
Mfg. Part Number
GCM033R71A472KA03D
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201
Datasheet Download
GCM033R71A472KA03D.pdf
Availability of GCM033R71A472KA03D
QUANTITY
GCM033R71A472KA03D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM033R71A472KA03D
Internal Part NumberEIS-GCM033R71A472KA03D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM033R71A472KA03D
Related LinksGCM033R71, GCM033R71A472KA03D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM033R71A472KA03D Details Description
Related parts for GCM033R71A472KA03D
RES 560 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.5A 300 MOHM TH datasheet.pdf