Murata Electronics North America GCM033R71C332KA55D
GCM033R71C332KA55D picture photo
Mfg. Part Number
GCM033R71C332KA55D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 16V X7R 0201
Datasheet Download
GCM033R71C332KA55D.pdf
Availability of GCM033R71C332KA55D
QUANTITY
GCM033R71C332KA55D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM033R71C332KA55D
Internal Part NumberEIS-GCM033R71C332KA55D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM033R71C332KA55D
Related LinksGCM033R71, GCM033R71C332KA55D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM033R71C332KA55D Details Description
Related parts for GCM033R71C332KA55D
IC REG CTLR SW 200V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP TURRET TERMINAL 507 SERIES datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 10A M80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE M20 datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf