Sullins Connector Solutions GCM10DCCT
GCM10DCCT picture photo
Mfg. Part Number
GCM10DCCT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM10DCCT.pdf
Availability of GCM10DCCT
QUANTITY
GCM10DCCT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM10DCCT
Internal Part NumberEIS-GCM10DCCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM10DCCT
Related LinksGCM1, GCM10DCCT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM10DCCT Details Description
Related parts for GCM10DCCT
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6MICROPAK datasheet.pdf
IC TV TUNER 30-TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MICRO SIDELED, TRUE GREEN datasheet.pdf
COMPACT FLASH 6 8GB SLC ET IND datasheet.pdf
1500UF 16V 18X18X16 MM 125C 5000 datasheet.pdf