Sullins Connector Solutions GCM10DREF
GCM10DREF picture photo
Mfg. Part Number
GCM10DREF
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
GCM10DREF.pdf
Availability of GCM10DREF
QUANTITY
GCM10DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM10DREF
Internal Part NumberEIS-GCM10DREF
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM10DREF
Related LinksGCM1, GCM10DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM10DREF Details Description
Related parts for GCM10DREF
TRANS NPN 10V 2A SOT-89 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf