Sullins Connector Solutions GCM10DSXH
GCM10DSXH picture photo
Mfg. Part Number
GCM10DSXH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM10DSXH.pdf
Availability of GCM10DSXH
QUANTITY
GCM10DSXH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM10DSXH
Internal Part NumberEIS-GCM10DSXH
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM10DSXH
Related LinksGCM1, GCM10DSXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM10DSXH Details Description
Related parts for GCM10DSXH
JUMPER-H1501TR/A3049N/X 3" datasheet.pdf
TERM BLOCK 10MM VERT 2POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf