Sullins Connector Solutions GCM10DTBD
GCM10DTBD picture photo
Mfg. Part Number
GCM10DTBD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM10DTBD.pdf
Availability of GCM10DTBD
QUANTITY
GCM10DTBD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM10DTBD
Internal Part NumberEIS-GCM10DTBD
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM10DTBD
Related LinksGCM1, GCM10DTBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM10DTBD Details Description
Related parts for GCM10DTBD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 3.78 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.6A 45.9 MOHM datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 228MA 860 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf