Sullins Connector Solutions GCM12DRKI-S13
GCM12DRKI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCM12DRKI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM12DRKI-S13.pdf
Availability of GCM12DRKI-S13
QUANTITY
GCM12DRKI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM12DRKI-S13
Internal Part NumberEIS-GCM12DRKI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM12DRKI-S13
Related LinksGCM12D, GCM12DRKI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM12DRKI-S13 Details Description
Related parts for GCM12DRKI-S13
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IMPACT DC 6X16 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN 5.00 FPH-4 B150 GN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 80V TO-220AB datasheet.pdf