Murata Electronics North America GCM1555C1H201JA16D
GCM1555C1H201JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H201JA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H201JA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H201JA16D
QUANTITY
GCM1555C1H201JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H201JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H201JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H201JA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H201JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H201JA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H201JA16D
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf