Murata Electronics North America GCM1555C1H3R2CA16D
GCM1555C1H3R2CA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H3R2CA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H3R2CA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H3R2CA16D
QUANTITY
GCM1555C1H3R2CA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H3R2CA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H3R2CA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H3R2CA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H3R2CA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H3R2CA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H3R2CA16D
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
TXRX 1CH M-LVDS TO LVTTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 139MA 10.8 OHM datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf