Murata Electronics North America GCM1555C1H7R1DA16D
GCM1555C1H7R1DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H7R1DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H7R1DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H7R1DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H7R1DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H7R1DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H7R1DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H7R1DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H7R1DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H7R1DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H7R1DA16D
IC REG DL BCK/LINEAR 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 5.8X3.1" datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 24POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf