Murata Electronics North America GCM1555C1H7R3DA16D
GCM1555C1H7R3DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H7R3DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H7R3DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H7R3DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H7R3DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H7R3DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H7R3DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H7R3DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H7R3DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H7R3DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H7R3DA16D
DIN RAIL PWR OPTO COUPLER 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CHANNEL PROTECTOR QD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf