Murata Electronics North America GCM1555C1H8R6DA16D
GCM1555C1H8R6DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H8R6DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H8R6DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H8R6DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H8R6DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H8R6DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H8R6DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H8R6DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H8R6DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H8R6DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H8R6DA16D
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FQIS BOLT-ON WITH CARRIER datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf