Murata Electronics North America GCM1555C1H9R9DA16D
GCM1555C1H9R9DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H9R9DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H9R9DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H9R9DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H9R9DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H9R9DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H9R9DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H9R9DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H9R9DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H9R9DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H9R9DA16D
EVALUATION MODULE FOR TPS2375 datasheet.pdf
PWR BENCH ASSEMBLY W/O HEADS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SSOP datasheet.pdf
ADAPTER BIND POST GOLD PLT BULK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
GT 5C 2#8 3#12 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
FILTER EMI 0.1UF 16V RADIAL datasheet.pdf