Murata Electronics North America GCM1555C1HR40BA16D
GCM1555C1HR40BA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1HR40BA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1HR40BA16D.pdf
Availability of GCM1555C1HR40BA16D
QUANTITY
GCM1555C1HR40BA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1HR40BA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1HR40BA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1HR40BA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1HR40BA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1HR40BA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1HR40BA16D
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 10POS 3.94" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 405MA 2.65 OHM TH datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HI SIDE SGL HPAK-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 L.835 datasheet.pdf