Vishay/Dale RNC60H71R5BSB14
RNC60H71R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H71R5BSB14
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H71R5BSB14.pdf
Availability of RNC60H71R5BSB14
QUANTITY
RNC60H71R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H71R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H71R5BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H71R5BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H71R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H71R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H71R5BSB14
RACEWAY LD10 1CHAN AD WH8' datasheet.pdf
TERM LED 14VDC/10-28VAC WM BG datasheet.pdf
IC RF FRONT END 2.4GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RPS10J datasheet.pdf
MOD SBD BRIDGE 1200V 45A SOT227 datasheet.pdf