Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07851K80000B9L
Y07851K80000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y07851K80000B9L
Brief Description
RES 1.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07851K80000B9L.pdf
Availability of Y07851K80000B9L
QUANTITY
Y07851K80000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07851K80000B9L
Internal Part NumberEIS-Y07851K80000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07851K80000B9L
Y07851K80000B9L Details Description
Related parts for Y07851K80000B9L
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RECEPT 12X LANYARD SMD PCB datasheet.pdf
C/A MTRJ-LC DUP OFNR XG datasheet.pdf
LED MOD 3000LM WHITE 2700K FLAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V datasheet.pdf