Murata Electronics North America GCM1555C1HR50BA16D
GCM1555C1HR50BA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1HR50BA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1HR50BA16D.pdf
Availability of GCM1555C1HR50BA16D
QUANTITY
GCM1555C1HR50BA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1HR50BA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1HR50BA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1HR50BA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1HR50BA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1HR50BA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1HR50BA16D
JUMPER-H1506TR/A3049N/H1506TR 5" datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
LOCKNUT, PG 13.5, PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 198 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf