Microchip Technology PIC16LF18323-I/JQ
PIC16LF18323-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18323-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF18323-I/JQ.pdf
Availability of PIC16LF18323-I/JQ
QUANTITY
PIC16LF18323-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18323-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18323-I/JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18323-I/JQ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18323-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18323-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF18323-I/JQ
LED 15MM BAYONET RED 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 484FCBGA datasheet.pdf
CIR 12C 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
GUARD ASSY-THRU SPLICE datasheet.pdf
37P F R/A 370 GR/CLIP 370PF datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0201 X7R 1500pF 25V datasheet.pdf