Murata Electronics North America GCM155R72A221KA37D
GCM155R72A221KA37D picture photo
Mfg. Part Number
GCM155R72A221KA37D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V X7R 0402
Datasheet Download
GCM155R72A221KA37D.pdf
Availability of GCM155R72A221KA37D
QUANTITY
GCM155R72A221KA37D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM155R72A221KA37D
Internal Part NumberEIS-GCM155R72A221KA37D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM155R72A221KA37D
Related LinksGCM155R72, GCM155R72A221KA37D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM155R72A221KA37D Details Description
Related parts for GCM155R72A221KA37D
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 16-TSSOP datasheet.pdf
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf