Sullins Connector Solutions GCM15DRMN-S664
GCM15DRMN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
GCM15DRMN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 WW
Datasheet Download
GCM15DRMN-S664.pdf
Availability of GCM15DRMN-S664
QUANTITY
GCM15DRMN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM15DRMN-S664
Internal Part NumberEIS-GCM15DRMN-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM15DRMN-S664
Related LinksGCM15DR, GCM15DRMN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM15DRMN-S664 Details Description
Related parts for GCM15DRMN-S664
RES 2.26 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 7.2A PPAK SO-8 datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 500-SBGA datasheet.pdf
IC USB PWR SWITCH 1A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES MILLILITERS datasheet.pdf
CORDED EARPLUGS datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf