Murata Electronics North America GCM1885C1H152JA16D
GCM1885C1H152JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H152JA16D
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H152JA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H152JA16D
QUANTITY
GCM1885C1H152JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H152JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H152JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H152JA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H152JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H152JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H152JA16D
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16QFN datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 1A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 34A 1.35 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7S 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
ANCHOR SPRING datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS DIP TIN GRAY datasheet.pdf