Murata Electronics North America GCM1885C1H2R7CA16J
GCM1885C1H2R7CA16J picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H2R7CA16J
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H2R7CA16J.pdf
Availability of GCM1885C1H2R7CA16J
QUANTITY
GCM1885C1H2R7CA16J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H2R7CA16J
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H2R7CA16J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H2R7CA16J
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H2R7CA16J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H2R7CA16J Details Description
Related parts for GCM1885C1H2R7CA16J
RES SMD 61.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A WIRE TERM datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 1X2 10-SON datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.5A SOD57 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf