Murata Electronics North America GCM1885C1H9R4DA16D
GCM1885C1H9R4DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H9R4DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H9R4DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H9R4DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H9R4DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H9R4DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H9R4DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H9R4DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H9R4DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H9R4DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H9R4DA16D
EVAL BOARD FOR L6562-250 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V TO-92 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-22 AWG TIN datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DC PLUG 2.1MM MOLD STRAIN RELIEF datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf