Murata Electronics North America GCM1885C2A470JA16D
GCM1885C2A470JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A470JA16D
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A470JA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A470JA16D
QUANTITY
GCM1885C2A470JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A470JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A470JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A470JA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A470JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A470JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A470JA16D
IC FPGA 320 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" R/A TIN datasheet.pdf