Murata Electronics North America GCM1885C2A4R3CA16D
GCM1885C2A4R3CA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A4R3CA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A4R3CA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A4R3CA16D
QUANTITY
GCM1885C2A4R3CA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A4R3CA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A4R3CA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A4R3CA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A4R3CA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A4R3CA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A4R3CA16D
CONN BACK NUT BLUE datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 9.4A 8SOIC datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf