Murata Electronics North America GCM1885C2A5R8DA16D
GCM1885C2A5R8DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A5R8DA16D
Brief Description
CAP CER 5.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A5R8DA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A5R8DA16D
QUANTITY
GCM1885C2A5R8DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A5R8DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A5R8DA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A5R8DA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A5R8DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A5R8DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A5R8DA16D
THERMOMETER GUN IR 8:1 W/LASER datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
PRB ST ACT VLT 1.5GHZ .9PF 1MOHM datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf