Murata Electronics North America GCM1885C2A6R0DA16J
GCM1885C2A6R0DA16J picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A6R0DA16J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A6R0DA16J.pdf
Availability of GCM1885C2A6R0DA16J
QUANTITY
GCM1885C2A6R0DA16J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A6R0DA16J
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A6R0DA16J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A6R0DA16J
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A6R0DA16J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A6R0DA16J Details Description
Related parts for GCM1885C2A6R0DA16J
CONN HEADER ZH TOP 3POS 1.5MM datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG TRPL 8XSON datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION SYSTEM FOR ISD5100 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 7MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SOT23W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf