Murata Electronics North America GCM1885C2A7R1DA16D
GCM1885C2A7R1DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A7R1DA16D
Brief Description
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A7R1DA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A7R1DA16D
QUANTITY
GCM1885C2A7R1DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A7R1DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A7R1DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A7R1DA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A7R1DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A7R1DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A7R1DA16D
MOSFET N-CH 150V 34A TO-220AB FP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC FPGA 221 I/O 324FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CH20M45 B BUS BK/OR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 90V SMCJ datasheet.pdf