Murata Electronics North America GCM1885C2A8R1DA16D
GCM1885C2A8R1DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C2A8R1DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.1PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C2A8R1DA16D.pdf
Availability of GCM1885C2A8R1DA16D
QUANTITY
GCM1885C2A8R1DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C2A8R1DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C2A8R1DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C2A8R1DA16D
Related LinksGCM1885C2, GCM1885C2A8R1DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C2A8R1DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C2A8R1DA16D
CONN SOCKET 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 25MA 15V 5GHZ SOT323 datasheet.pdf
CONN D-SUB CABLE BUSHING 9 POS datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPST 75OHM 6-DFN datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE .5MH SMD datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 190POS .050 SMD datasheet.pdf