Murata Electronics North America GCM188R71C104KA37D
GCM188R71C104KA37D picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R71C104KA37D
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R71C104KA37D.pdf
Availability of GCM188R71C104KA37D
QUANTITY
GCM188R71C104KA37D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R71C104KA37D
Internal Part NumberEIS-GCM188R71C104KA37D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R71C104KA37D
Related LinksGCM188R71, GCM188R71C104KA37D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R71C104KA37D Details Description
Related parts for GCM188R71C104KA37D
FIXED IND 12UH 830MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 10POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
FUSE MIDGET 15A 600V FAST-ACTING datasheet.pdf