Murata Electronics North America GCM188R71C104KA37D
GCM188R71C104KA37D picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R71C104KA37D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R71C104KA37D.pdf
Availability of GCM188R71C104KA37D
QUANTITY
GCM188R71C104KA37D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R71C104KA37D
Internal Part NumberEIS-GCM188R71C104KA37D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R71C104KA37D
Related LinksGCM188R71, GCM188R71C104KA37D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R71C104KA37D Details Description
Related parts for GCM188R71C104KA37D
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 15POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT WINCE IMX25 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI ISM 2.5GHZ N FEM PCS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf