Vishay/Sprague M39003/01-5404/TR
M39003/01-5404/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5404/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5404/TR.pdf
Availability of M39003/01-5404/TR
QUANTITY
M39003/01-5404/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5404/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5404/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5404/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5404/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5404/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5404/TR
BATTERY PACK NICAD 2.4V 500MAH datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 48POS STR PCB datasheet.pdf
RES MO 1W 39 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA 470-860MHZ UHF SMD datasheet.pdf
CONN MINI MAG-MATE 18-22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf