Vishay/Dale RNC50H66R5FSBSL
RNC50H66R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H66R5FSBSL
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H66R5FSBSL.pdf
Availability of RNC50H66R5FSBSL
QUANTITY
RNC50H66R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H66R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H66R5FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H66R5FSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H66R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H66R5FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H66R5FSBSL
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 470-512MHZ 1/4W SMV datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
PDU FOR GT SERIES 8 & 10KVA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, INTEGRAL FUS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 175MA 2.86 OHM datasheet.pdf