Murata Electronics North America GCM188R72A153KA37D
GCM188R72A153KA37D picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R72A153KA37D
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R72A153KA37D.pdf
Availability of GCM188R72A153KA37D
QUANTITY
GCM188R72A153KA37D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R72A153KA37D
Internal Part NumberEIS-GCM188R72A153KA37D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R72A153KA37D
Related LinksGCM188R72, GCM188R72A153KA37D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R72A153KA37D Details Description
Related parts for GCM188R72A153KA37D
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 128PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 330 OHM 20SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AA datasheet.pdf
37POS M R/A.370 LC FILT.TYP1 datasheet.pdf