Murata Electronics North America GCM188R72A153KA37D
GCM188R72A153KA37D picture photo
Mfg. Part Number
GCM188R72A153KA37D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
GCM188R72A153KA37D.pdf
Availability of GCM188R72A153KA37D
QUANTITY
GCM188R72A153KA37D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM188R72A153KA37D
Internal Part NumberEIS-GCM188R72A153KA37D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM188R72A153KA37D
Related LinksGCM188R72, GCM188R72A153KA37D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM188R72A153KA37D Details Description
Related parts for GCM188R72A153KA37D
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE 6A 500V 10X38MM CLASS M datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 750MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
FUSE AUTO 200A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf